Everli - zakupy online, test serwisu

#reviews

Podczas ostatnich zakupów, w Auchan, zauważyłem reklamę Everli, serwisu, w którym można zrobić zakupy online, z możliwością dowozu do domu. Zakupy online robię, kiedy tylko jest to możliwe, ponieważ szkoda mi czasu na podróżowanie do sklepu i szukanie towarów na półkach. Nie mogę też powiedzieć, że zakupy to moje ulubione zajęcie. Wolę ten czas poświęcić na coś ciekawszego.

Everli - dostępne sklepy

Z serwisu Everli postanowiłem skorzystać, ponieważ pozwala on zrobić zakupy w Auchan i Carrefour - sklepów, które nie mają opcji dostawy pod mój adres.

Strona internetowa _

Nie jest najgorzej, ale nie jest także idealnie. Strona wygląda jakby była robiona na szybko. Produkty są w języku polskim, ale reszta strony już po angielsku. Mimo to udało się zrobić zakupy bez większego problemu.

Aplikacja mobilna _

Tutaj też dużo powiedzieć nie można. Prosta aplikacja, działająca podobnie jak strona internetowa.

Ceny _

Z informacji na stronie wygląda na to, ze ceny są takie same jak w sklepie. Nie zauważyłem, aby było inaczej.

Termin i koszt dostawy _

Pozytywne zaskoczenie. Terminy były dostępne na cały kolejny dzień, w dość niskiej cenie, 9,99 zł.

Asortyment i zakupy _

Trudno powiedzieć, czy jest dodane wszystko to co na sklepowych półkach posiada dany sklep, ale bez problemu znalazłem to czego szukałem. Ciekawą opcją jest to, ze można oznaczyć, czy w razie braku któregoś z towarów, kupujący ma się kontaktować telefonicznie i czy ma wziąć podobną rzecz, jeśli wybrana nie jest dostępna.

Everli - produkty

Realizacja zakupów i dostawa _

Jeśli chodzi o realizację to się trochę zdziwiłem. Przyzwyczaiłem się do zakupów w Tesco, gdzie to sklep kompletuje i dostarcza zakupy. Tutaj wygląda to inaczej.

Otrzymałem informację, ze moje zakupy robi Marcin. Wygląda na to, że po prostu ktoś dostaje zlecenie i jedzie do sklepu po zakupy. Dostawa miała się odbyć między 12 - 13. Kilka minut przed godziną 12, otrzymałem informację, ze Marcin robi zakupy i już nie mogę zmienić zamówienia. Godzina na zakupy i dowóz do klienta? Ciekawe. Dostawa odbyła się około 13:15. Nie mam zastrzeżeń.

W serwisie uzbierało się około 380 zł. Z informacji podanych przy wprowadzaniu danych karty, widniał komunikat, że blokada jest zrobiona na około 450 zł, w razie gdyby zamienniki kosztowały więcej, lub gdybym zmienił swoje zamówienie. Trochę dziwny sposób, ale na szczęście środki z karty pobierane są dopiero, gdy kupujący zna dokładny koszt zakupów.

Nie wszystko zostało dostarczone _

Trudno mi tutaj ocenić kogo tutaj jest wina. Sklepu, który nie miał asortymentu na stanie, Everli, który nie miał zaktualizowanego stanu produktów w serwisie, czy może osoby, robiącej zakupy, która nie znalazła wszystkiego lub miała za mało czasu na szukanie każdego produktu. Zazwyczaj, gdy robiłem zakupy stacjonarnie, wybrane produkty były dostępne - nie wybierałem nic specjalnego, ot standardowe artykuły.

Zamówiłem 26 produktów, z czego 10 nie było dostarczonych, a jeden był wymieniony na podobny.

Everli - zamówienie

Z jednej strony trochę słabo, bo zrobiłem tylko część zakupów i albo muszę zrobić je w innym sklepie online albo udać się do sklepu osobiście. Z drugiej strony, może nie zawsze tak jest. To moje pierwsze zakupy w Everli.

Everli - produkty z koszyka

Bezkontaktowa dostawa _

Podczas składania zamówienia, otrzymałem informację, ze zakupy zostaną dostarczone pod drzwi, które mam otworzyć dopiero, jak dostawca sobie pojedzie.

Tak oczywiście się nie stało. Musiałem otworzyć drzwi i odebrać zakupy od osoby, która w aktualnych warunkach nie zachowała odpowiedniej odległości, nie mówiąc już o maseczce i rękawiczkach.

Najgorsze jest to, ze otrzymując taką informację, mogłem nie być dostępny w domu. Kto by to wtedy odebrał? Jasne, może by zostało pozostawione pod drzwiami, ale nie mam takiej pewności.

Paragon _

No właśnie. Gdzie jest paragon? Jaką mam pewność, ze zrobione zakupy faktycznie kosztowały tyle ile zapłaciłem? Mam listę zakupów z cenami w zamówieniu dostępnym w serwisie, ale czy jest ono zgodne z faktycznymi cenami? Nie mam zamiaru sprawdzać cen z portalu ze sklepowymi cenami i nawet nie wyglądają one podejrzanie, ale skoro zakupy były robione w sklepie to dobrze by było otrzymać paragon lub jego kopię.

Podsumowanie _

Pomijając brak paragonu, braku ochrony przed COVID19 oraz to, że prawie połowa produktów nie dotarła... no właśnie, nie wiem dokładnie jak ocenić ten serwis. Widzę tutaj bardzo duże pole do ulepszeń. Mam nadzieję, że się uda. Kibicuję każdemu serwisowi, który pomoże mi oszczędzić czas na robieniu zakupów.

Myślę, ze spróbuję za jakiś czas ponownie zrobić zakupy w Everli. Może będzie lepiej. Dam znać co z tego wyszło.