RODO - a miało być łatwiej

April 30, 2019 - negatywne opinie

Wydaje mi się, że minęło już około 1,5 miesiąca odkąd próbuję zdobyć informację, skąd firmy, które do mnie dzwonią, posiadają mój numer telefonu i dlaczego do mnie dzwonią, skoro nie wyraziłem na to zgody.

Nie jest to takie proste jakby mogło się wydawać.

Firma numer 1 - Verona Consulting

Na początku skontaktowała się ze mną firma Verona Consulting. Konsultanka poinformowała mnie, że mogę się stawić po odbiór nagrody. Nic nowego, prawda?

Jak to często bywa, trudno było uzyskać nazwę firmy, która do mnie dzwoni. Konsultantka wykręcała się z udzieleniem odpowiedzi, ale się udało.

Jak można się domyślić, informacje o firmie, znalezione w Internecie, nie były najlepsze i nie tylko ze mną się kontaktowali (tak tak, przecież to infolinia). Znalazłem stronę tej firmy, będącą w budowie, ale aktualnie chyba nie jest już dostępna.

Wysłałem e-maila, jednak i tutaj nie było łatwo uzyskać odpowiedzi.

Verona Consulting - e-mail 1
Verona Consulting - e-mail 1

Może mało konkretnie napisałem pytania, ale nie otrzymałem odpowiedzi za pierwszym razem.

Verona Consulting - e-mail 2
Verona Consulting - e-mail 2

Czyli... kontaktują się ze mną... nie mając moich danych, ale podając mój numer telefonu... mogę anonimowo i na stałe sprawić, że pominą mój numer. Ktoś z firmy X wykręca numer, podaje telefon osobie z firmy Y, wszystko gra.

Verona Consulting - e-mail 3
Verona Consulting - e-mail 3

Verona Consulting - e-mail 4
Verona Consulting - e-mail 4

Jak się okazało, firma uzyskała moje dane od innej firmy.

Firma numer 2 - DBMS Sp.zo.o.

Firma nazywa się DBMS Sp.zo.o. Znazlałem stronę firmy w Internecie, https://dmsales.com, ale postanowiłem użyć podanej strony https://zastrzezeniedanych.pl. Wypełniłem formularz i po jakimś czasie otrzymałem odpowiedź, ze mojego numeru nie ma w bazie danych.

DMBS - e-mail 1
DMBS - e-mail 1

DMBS - e-mail 2
DMBS - e-mail 2

Udałem się na stronę firmy, gdzie skorzystałem z czatu. Inspektor Ochrony Danych (IOD) firmy DMBS odpisał mi, że mam wysłać wiadomość e-mail i wtedy dokłanie to sprawdzą. Tak zrobiłem.

DMBS - e-mail 3
DMBS - e-mail 3

Ponownie okazało się, że moich danych nie ma w bazie ale... jakimś cudem udało się ustalić, że moje dane zostały zakupione od innej firmy do jednokrotnego wykorzystania.

JEDNOKROTNEGO. Zadzwonią, wyrzucą numer. Nic się nie stało. Nawet nie było czasu wpisać do bazy.

DMBS - e-mail 4
DMBS - e-mail 4

DMBS - e-mail 5
DMBS - e-mail 5

Firma numer 3 - Baza-Nowych-Firm.pl

Kolejna firma to Baza-Nowych-Firm.pl - https://baza-nowych-firm.pl. Pierwsze co chciałem zrobić to skorzystać z formularza na stronie, jednak wymagał on podania informacji o firmie (walidacja).

Następnie znalazłem w polityce prywatności, że administratorem moich danych jest firma Seobusiness Sp. z o.o - https://seobusiness.pl. Tutaj już wpadłem na ścianę. Firma Seobusiness nie odpowiada na e-maile ani nie odbiera telefonu.

Co dalej?

Zgłosiłem sprawę do UODO, chociaż nie było to łatwe. Jak tylko otrzymam jakieś informacje to zaktualizuję wpis.

#rodo