CEIDG - załączanie pliku

May 26, 2017 - negatywne opinie

Kilka dni temu chciałem załączyć plik w systemie CEIDG. Na stronie został wyświetlony formularz z polem na wybranie pliku, wybrałem dokument z dysku, kliknąłem przycisk Dalej.. i otrzymałem komunikat, że muszę wskazać załącznik.

That's very interesting.
That's very interesting.

Komunikat błędu był linkiem, chciałem w niego kliknąć ale oczywiście nic się nie pokazało. Link nie działał.

That's very interesting.
That's very interesting.

Próbowałem jeszcze kilka razy wgrać plik oraz sprawdziłem czy jest poprawny. Prawie już zrezygnowałem, z myślą, że znowu będę musiał iść do urzędu osobiście.

W pewnym momencie postanowiłem kliknąć przycisk Pobierz. Cały czas myślałem, że służy on do pobrania przeze mnie wgranego pliku. Nie mam pojęcia dlaczego ktoś by miał taką opcję robić.. ale tak mi się wydawało, przecież napis na przycisku to sugeruje. Kliknąłem przycisk. W dolnym rogu na pasku przeglądarki zobaczyłem, że plik się wgrywa.

CEIDG - upload pliku
CEIDG - upload pliku

Okazało się, że "Pobierz" oznacza w tym przypadku.. "wgraj plik".

Not sure if user is stupid or design is just bad
Not sure if user is stupid or design is just bad

Kto wpadł na taki pomysł?

Przy okazji, wgrywanie pliku, który ma 138kB na łączu z uploadem 100MB trwało.. około 60 sekund. Może to od razu skanuje plik przy użyciu wszystkich możliwych antywirusów?

A może ktoś tam siedzi po drugiej stronie i wyświetla mu się plik, który wysyłam? Szybko przepisuje zawartość albo robi zdjęcie, klika przycisk "Zrobione" i wtedy użytkownik otrzymuje informację, że plik został wgrany prawidłowo. To by wyjaśniało nazwę przycisku Pobierz - to jest po prostu komenda aby osoba obsługująca system szybko pobrała plik u siebie na komputerze. Całkiem sprytne!