May 26, 2017

November 25, 2019

CEIDG - załączanie pliku

Kilka dni temu chciałem załączyć plik w systemie CEIDG. Na stronie został wyświetlony formularz z polem na wybranie pliku, wybrałem dokument z dysku, kliknąłem przycisk Dalej.. i otrzymałem komunikat, że muszę wskazać załącznik.

Komunikat błędu był linkiem, chciałem w niego kliknąć ale oczywiście nic się nie pokazało. Link nie działał.

Próbowałem jeszcze kilka razy wgrać plik oraz sprawdziłem czy jest poprawny. Prawie już zrezygnowałem, z myślą, że znowu będę musiał iść do urzędu osobiście.

W pewnym momencie postanowiłem kliknąć przycisk Pobierz. Cały czas myślałem, że służy on do pobrania przeze mnie wgranego pliku. Nie mam pojęcia dlaczego ktoś by miał taką opcję robić.. ale tak mi się wydawało, przecież napis na przycisku to sugeruje. Kliknąłem przycisk. W dolnym rogu na pasku przeglądarki zobaczyłem, że plik się wgrywa.

Okazało się, że "Pobierz" oznacza w tym przypadku.. "wgraj plik".

Kto wpadł na taki pomysł?

Przy okazji, wgrywanie pliku, który ma 138kB na łączu z uploadem 100MB trwało.. około 60 sekund. Może to od razu skanuje plik przy użyciu wszystkich możliwych antywirusów?

A może ktoś tam siedzi po drugiej stronie i wyświetla mu się plik, który wysyłam? Szybko przepisuje zawartość albo robi zdjęcie, klika przycisk "Zrobione" i wtedy użytkownik otrzymuje informację, że plik został wgrany prawidłowo. To by wyjaśniało nazwę przycisku Pobierz - to jest po prostu komenda aby osoba obsługująca system szybko pobrała plik u siebie na komputerze. Całkiem sprytne!

© 2020 Przemysław Kołodziejczyk