December 26, 2004

November 25, 2019

Tvtime

Do oglądania telewizji polecam tvtime. Wcześniej używałem xawtv, ale nie wiem dlaczego po prawej stronie miałem przyciemniony pasek na obrazie... ;-S W tej chwili mam wersję 0.9.12. I tutaj uwaga, trzeba mieć wkompilowane w kernel opcje:

Device Drivers --->
    Character devices --->
         <M> Generic /dev/rtc emulation

Oczywiście jeżeli jako moduł to trzeba załadować przy starcie systemu. W Gentoo dodajemy rtc do /etc/modules.autoload. Ok, po uruchomieniu tvtime wciskamy tab i ukazuje nam się menu. Teraz wchodzimy w Channel management i w Change frequency table. Tam wybieramy oczywiście Europe, no chyba, że ktoś mieszka gdzieś indziej... Następnie wchodzimy do Input configuration -> Change video source i wybieramy Television. Można zahaczyć jeszcze o Preferred audio mode i wybrać sobie np. stereo... Wybieramy także Television standard i np. dla Polski wybieramy PAL. W Horizontal resolution ustawioamy rozdzielczość ekranu... Polecam high oczywiście ;-p W picture settings ustawiamy jasność, kontrast itp. Wchodzimy do Video processing -> Deinterlacer configuration i ustawiamy sobie Television: Full resolution. Zmieniamy także Attempted framerate na full rate: 50,00 fps. Reszte opcji sobie poprzeglądajcie. Trzeba się zająć wyszukiwaniem programów. Wchodzimy do Channel management i wciskamy Scan channels for signal. Czekamy aż tvtime poszuka kanałów. Ale jak można zauważyć są one porozrzucane... przydało by się je poukładać i ponazywać tak jak my byśmy tego chcieli. W menu tvtime jest opcja do numerowania kanałów ale mi się to nie spodobało więc postanowiłem sam zrobić listę kanałów. Wchodzimy do ~/.tvtime/ i usuwamy stationlist.xml. Uruchamiamy tvtime i wyszukujemy kanały. Wyłączamy tvtime i kopiujemy sobie stationlist.xml np.

cp stationlist.xml stationlist.xmll

Teraz uruchomiłem tvtime, edytowałem w jednym terminalu stationlist.xml, a w drugim stationlist.xmll. Z stationlist.xmll wykasowałem wszystkie stacje i robiłem tak: patrzyłem jaki numer ma stacja w tvtime i kopiowałem linijke o danym numerze ze stationlist.xml do stationlist.xmll. Poukładałem sobie stacje tak jak chciałem. W każdej lini w name="" wpisałem nazwę stacji (nie można wpisywać polskich liter!), a w position="" numer pod jakim ma widnieć dana stacja. Następnie wyłączyłem tvtime i dałem:

rm stationlist.xml
mv stationlist.xmll stationlist.xml

Po uruchomieniu tvtime miałem ładnie poustawiane i ponazywane kanały tak jak chciałem. Jeżeli chcesz możesz numerować za pomocą tvtime naciskając r i wpisując numer jaki byś chciał(a). Jednak łatwo się pogubić w tym. A jeżeli później zerkniesz to pliku ze stacjami w celu ich nazwania to zobaczysz, że jest ich więcej i trudno się w tym połapać ;-p Warto też poczytać mana. Są tam wypisane skróty klawiszowe takie jak f - pełny ekran, m - wyciszenie/wygłoszenie, enter - pokazanie informacji/usunięcie z ekranu informacji itd. Miłego oglądania i jak najlepszego obrazu! ;-D

© 2020 Przemysław Kołodziejczyk