September 5, 2004

November 25, 2019

IRC

Co to jest IRC?

Tak w skrócie... O ile wiem (bo ja nie pamiętam ;-P) IRC powstał w sierpniu 1988 roku, ale podobno dokładnej daty nikt nie pamięta. Stworzycielem jest Jarkko Okarinen. Na początku tylko pare osób korzystało z IRCa, ale powoli rozprzestrzenił się w Finlandii, następnie zaczęło funkcjonować połączenie ze Stanami Zjednoczonymi. Cały czas rośnie ilość serwerów jednak nie jest to tylko jedna sieć. Istnieje kilka dużych sieci i dużo mniejszych. Dzięki IRC'owi można dowiedzieć się dużo informacji, wymienić doświadczenia lub porozmawiać z ludźmi z całego świata. IRC jest skrótem od Internet Relay Chat. Jest to sieć połączonych ze sobą serwerów. Aby się połączyć z serwerem należy mieć odpowiedniego klienta irc. Na IRCu istnieją kanały. Jeżeli napiszesz coś na nich to zobaczą to wszyscy, którzy się na tym kanale znajdują. Oczywiście istnieje możliwość rozmowy tylko w dwie osoby.

Co potrzeba aby dostać się na irca?

Co potrzeba aby ircować ? Potrzeba klienta irc. Jest ich teraz dużo. Dla Windowsa polecam program mirc i myślę, że jest on najlepszy pod wingroze ;-) Są jeszcze inne, różne skrypty ale to można samemu poszukać. Pod linuxa polecam irssi, ale może być także bitchx, ircII itp, itd. Jeżeli masz konto shellowe to powinno być tam irssi lub bitchx.

Komendy.

Miałem tutaj wypisać komendy jakimi się można posługiwać w klientach, lecz doszedłem do wniosku, że każdy z nich ma troche inne komendy, ustawienia i każdy ma dokumentacje do poczytania. Więc wypisze tylko pare najpotrzebniejszych.

/server serwer:port - połączenie się z serwerem

/nick nick - zmiana nicka

/j nazwa_kanalu lub /j #nazwa_kanalu - wejście na dany kanał

/part #kanal lub /part kanal - opuszczenie kanału

/kick nick - wykopanie z kanału osoby o danym nicku (tylko jeżeli masz opa)

/ban nick lub /ban host - zbanowanie osoby o danym nicku/hoście (tylko jeżeli masz opa)

/voice nick - danie voic'a danej osobie (także tylko jeżeli masz opa)

/topic jakiś_tema - ustawienie topicu na kanale (tylko jeżeli masz opa)

Reszte poszukajcie w helpach ;-)

Serwery.

Poniżej wypiszę polskie serwery, z krórymi można się łączyć. Jakie porty? Na pewno działają 6668, 6667, 6666, 6665, na niektórych serwerach nawet do 6660. Wywołując komendę motd nazwa_serwera ukaże się krótki opis serwera, a w nim porty na jakie się można łączyć.

warszawa.irc.pl

poznan.irc.pl

krakow.irc.pl

lublin.irc.pl

wroclaw.irc.pl

Kilka pojęć.

Ok, a teraz trochę pojęć wyjaśnie:

Kanał - miejsce, gdzie ludzie spotykają się na IRCu. Oczywiście nie ma jednego kanału. Każdy może sobie utworzyć własny kanał. To co napiszesz na kanale widzą wszyscy, którzy się na nim znajdują.

Ban - jest to jakby zakaz wstępu dla określonego użytkownika. Bana możesz dostać tylko od osoby, która ma opa na kanale.

Op - jest to operator kanału. Ma pełną władze nad kanałem ;-) Może banować, kopać, zmianiać topic itp. ;-)

Flood - Jest to zanieczyszczenie kanału lub priv'a danej osoby przez wklejenie dużej ilości tekstu. Bardzo to przeszkadza.

Lag - jest to opóźnienie transmisji z jednego serwera na drugi. Jeżeli masz np. lag 20 sekund to wiadomość, którą komuś wysyłasz dojdzie z 20 sekundowym opóźnieniem ;-S

Bot - jest to program, który pilnuje kanały, udaje użytkownika itp. Bot może bronić kanału przed atakami, może kopać za flood, kolorowe literki, a może także rozmawiać ;-P Na polskich serwerach boty są zabronione! ;-)

Topic - jest to temat kanału. Można go zobaczyć wydając komendę /topic.

Kick - jest to wykopanie z kanału danego użytkownika. Może to zrobić tylko op. Wykopywanego użytkownika wyrzuca wtedy z kanału.

Split - występuje wtedy, gdy któryś z połączonych serwerów odłączy się od pozostałych.

IRCoperator (IRCop) - Jest to osoba odpowiedzialna za serwer, pilnują na nim porządku.

Atrybuty kanałów.

Atrybuty kanałów:

+i - kanał w trybie Invite Only, czyli tylko osoby zaproszone mają wstęp.

+k- kanał zabezpieczony kluczem. Aby się dostać na taki kanał musisz znać klucz, i wtedy komendą /j #kanal -k klucz wchodzisz ;-)

+l - limited, oznacza to, że na kanał może wejść tylko ograniczona liczba ludzi

+m - moderated, jeżeli wejdziesz na kanał i nie dostaniesz +v (voice) to nie będziesz mógł nic powiedzieć na kanale, tylko słuchać ;-)

+n - żane komunikaty z zewnątrz nie będą widziane na kanale.

+s - kanał jest sekretny i nie jest widoczny w Channel List (spis wszystkich kanałów)

+t - oznacza to, że tylko operator kanału może zmienić topic

Oczywiście to są atrybuty dla polskiego ircnetu. Na innych sieciach jest ich nieraz więcej.

Na koniec... błędy.

Hm, jeżeli po połączeniu z IRCem pojawia Ci się komunikat "Your Connection Is Restricted" to oznacza to, że nawet jeżeli będziesz miał opa to nie będziesz mógł wydawać komend, które normalnie op może... czyli np. kopać, zmieniać topicu, banować ani nawet zmienić nicka. Jeżeli po połączeniu z serwerem wyskakuje "Closing Link (No more connections)" to oznacza to, że serwer jest za dużo obciążony, i nikt już nie może więcej się z nim połączyć.

Ok, to narazie tyle...

© 2020 Przemysław Kołodziejczyk